Trogir to portowe chorwackie miasto, którego niewątpliwym i zjawiskowym atutem jest starówka, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Spośród najważniejszych zabytków tego regionu, na szczególną uwagę zasługują dwa pałace, katedra i Brama Lądowa. Turyści szczególnym zainteresowaniem darzą również renesansowy pałac Pałac Cipiko zbudowany w XV wieku.

Z punktu widzenia architektonicznego, zbudowany przez najzamożniejszych mieszkańców miasta pałac, charakteryzują Triforia, czyli trzyczęściowe okna z balustradą kamienną, które stanowią szczególnie atrakcyjne elementy. Umieszczone w oknach figury aniołów i herby rodowe, dodają pałacowi uroku i wyjątkowości, oraz nadają mu pewną wyrazistość związaną z przynależnością do pewnej kultury i grupy.
Pałac rodziny Cipiko to jednak nie jedyna budowla tego typu zlokalizowana w Trogir. Kolejny XV-wieczny Pałac Stafileo to budowla stworzona bardziej już w stylu gotyckim. Jej zdobione w stylu weneckim okna pięknie ubarwiają styl pałacu, który swoją perfekcją w zakresie detali budzi zachwyt odwiedzających.


Miasteczko to posiada również swoje punkty sakralne – jest nim przede wszystkim Katedra Świętego Wawrzyńca, której najbardziej fascynujący punkt stanowi skarbiec pełen cennych przedmiotów sakralnych i liturgicznych, wykonanych z drogocennych kruszców oraz wartościowych ksiąg takich jak na przykład średniowieczne kodeksy. Dla miłośników historii cenną atrakcją będzie także Muzeum Miejskie. Można w nim zobaczyć pamiątki opisujące przeszłość miasta, jego najzamożniejszych mieszkańców, a także lapidarium z rzymskimi rzeźbami.

Łagodny klimat doskonałe położenie i malownicze krajobrazy sprawiają, że zainteresowanie tym regionem jako docelowym miejscem rozrywek wakacyjnych nieustannie rośnie. Zgodnie z potrzebami turystów jest więc ono zaopatrzone w najwyższej jakości hotele, restauracje oferujące lokalne menu, a zwłaszcza owoce morza, przyrządzone na wszelki możliwe sposoby, oraz puby i miejsca rozrywki, które zapewniają odwiedzającym atrakcje wieczorną porą.
Doskonale będą czuli się tu również miłośnicy sportów wodnych, z uwagi na szeroką dostępność sprzętu tego typu. Wielbiciele żeglarstwa odnajdą tu swój raj na ziemi, podobnie zresztą jak miłośnicy bardziej biernej formy wypoczynku, a więc rozkoszowania się promieniami słońca na piaszczystych plażach wybrzeży. Warto odwiedzić te rejony i samodzielnie przekonać się o tym, że są one jednym z najpiękniejszych miejsc na ziemi oraz zapewniają niezapomniany relaks.

Reklama

Joomla templates by Joomlashine